Fotowoltaika budzi coraz większe zainteresowanie nie tylko dla prywatnych domów, ale także dla gospodarstw domowych. Wytwarzanie własnej i czystej energii elektrycznej jest bardzo zachęcające. Dzięki temu jesteśmy w stanie oszczędzać pieniądze i nie przejmować się podwyżkami prądu. Instalacja fotowoltaiczna daje nam także korzyści środowiskowe i wizerunkowe. Jeśli zależy nam na szybszym zwrocie z inwestycji, warto dowiedzieć się więcej na temat dofinansowań.
Czym jest fotowoltaika?
W instalacji fotowoltaicznej najważniejszymi elementami są ogniwa solarne. Pozwalają one wytworzyć większą ilość energii. Łączą się one w moduły fotowoltaiczne. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, przez co energia słoneczna jest zamieniana w prąd stały. Rynek fotowoltaiki w naszym kraju bardzo prężnie się rozwija. Obecnie możemy zauważyć coraz więcej paneli fotowoltaicznych na dachach domów. Fotowoltaika swoją popularność zawdzięcza nie tylko oszczędnościom z tytułu darmowego prądu, ale także dzięki licznym dofinansowaniom i ulgom, dzięki inwestycja jest o wiele pewniejsza. Sprawdź informacje o fotowoltaice w rolnictwie na https://solowoltaika.pl/dla-rolnika/
Fotowoltaika w rolnictwie
Obecnie rolnicy coraz częściej interesują się inwestycją w fotowoltaikę. Dzięki temu można o wiele lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Na rynku można zakupić na przykład panele, które przepuszczają światło. Można więc wykorzystać je na przykład do przeszklenia garażów, tarasów itd. Panele fotowoltaiczne nie przeszkadzają zwierzętom, przez co mogą się one bez problemu przechadzać przez farmę fotowoltaiczną. Oczywiście taka instalacja może wpływać na częściowe zacienienie plantacji, co może spowodować nieznaczny spadek plonów. Jednak czasem można zanotować także wyższą wilgotność gleb, co może mieć ogromne znaczenie przy uprawie różnych roślin.
Dofinansowania
Dzięki fotowoltaice rolnik staje się przedsiębiorcą oraz producentem. Posiadając panele fotowoltaiczne możemy znacząco obniżyć koszty stałe przedsiębiorstwa, dzięki wykorzystaniu nieużytków i powierzchni dachów na budynkach gospodarczych. Rolnicy mogą również wykorzystać ulgi w podatku rolnym oraz wziąć udział w programach rządowych wspierających odnawialne źródła energii.
Rolnik może skorzystać z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej “Agroenergia”. Dedykowany jest on rolnikom indywidualnym, którzy nie posiadają większej powierzchni użytków rolnych niż 300 ha. Muszą oni także od co najmniej 5 lat zamieszkiwać w gminie, w której położona jest jedna z nieruchomości rolnych.
Ulgi w podatku rolniczym
Ulga ta przyznawana jest po ukończeniu inwestycji. Polega ona na odliczeniu jednej czwartej kwoty instalacji fotowoltaicznej od należnego podatku rolnego. Kwota, która nie została wykorzystana przez podatnika przechodzi na jego następców. Może zostać rozliczona w ciągu 15 lat od zakończenia inwestycji.
Podsumowanie
Także rolnicy mogą skorzystać z dofinansowań z tytułu fotowoltaiki. Warto także zwrócić uwagę na ulgi w podatku rolniczym, które mogą przyczynić się do szybszego zwrotu całej inwestycji. Późniejsze oszczędności można bez problemu wykorzystać na dalszy rozwój gospodarstwa rolnego.