Jak walczyć ze smogiem – skuteczne instalacje grzewcze

Walka ze smogiem to praktycznie codzienność każdego większego miasta. Ilość zanieczyszczeń w powietrzu jest coraz większa, co jest niekorzystne dla naszego zdrowia jak i środowiska. Na szczęście świadomość społeczna w tym zakresie jest coraz większa, a wszelkie przepisy dotyczące instalacji grzewczych systematycznie zaostrzają się. Dzięki temu skutecznie jesteśmy w stanie walczyć z problemem smogu. Istnieje kilka rozwiązań instalacji grzewczych, które są najbardziej korzystne dla naszego zdrowia o otoczenia. Przedstawimy tutaj kilka podstawowych rozwiązań.

Termoizolacja budynków

Przede wszystkim powinniśmy poprawiać zdolności termoizolacyjne naszych budynków. Takie prace remontowe sprawią, że ciepło w naszym mieszkaniu będzie utrzymywało się znacznie lepiej. Co za tym idzie zaoszczędzimy na ogrzewaniu, ale jednocześnie będziemy produkować znacznie mniej zanieczyszczeń. Jest to podstawowy krok, który powinniśmy wykonać. Zwłaszcza w mieszkaniach starego budownictwa.

Przyjazne dla środowiska ogrzewania

Kotły na paliwa stałe należą do najbardziej szkodliwych jeżeli chodzi o smog. Produkują najwięcej zanieczyszczeń, które dostają się do naszego środowiska. Jednak jak się okazuje, kotły na ogrzewanie gazowe są najbardziej ekologiczne z rodzajów paliw konwencjonalnych. Jeżeli mamy dostęp do sieci gazowej to jak najbardziej powinniśmy zdecydować się na takie rozwiązanie.

Niesamowicie ekologiczne jest również ogrzewanie elektryczne. Praktycznie nie przyczynia się do powstawania smogu. Jest jednak najdroższym rodzajem ogrzewania w użytkowaniu. Może jednak służyć jako pomoc do szybkiego dogrzania domu.

Oczywiście nie mogło tutaj zabraknąć pompy ciepła. Jest to alternatywne źródło ciepła, które czerpie swoje zasoby z gruntu, wody czy powietrza. Jest drogim urządzeniem inwestycyjnym, jednak jego zakup bardzo szybko się zwraca. Pompę ciepła można zamontować również na zewnątrz budynku, dzięki czemu oszczędzamy na miejscu w kotłowni. Jest całkowicie zautomatyzowana, przez co nie wymaga od nas żadnej dodatkowej pracy. Bardzo wydajne i efektywne rozwiązanie, które zwraca się w ciągu kilku lat. Jak najbardziej sprzyja to w walce ze smogiem.

Kotły na biopaliwa również są ekologiczne, jednak nie są całkowicie wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Produkowana jest tutaj bowiem większa ilość dwutlenku węgla, który w nadmiernej ilości również szkodzi naszemu środowisku. Jest to jednak również urządzenie zautomatyzowane, przez co w stu procentach efektywnie możemy wykorzystywać takie ogrzewanie. Sam piec potrafi trochę kosztować, dlatego jest to także forma inwestycji w ogrzewanie.

Jak widać istnieje całkiem sporo skutecznych form ogrzewania, które nie będą korzystne nie tylko dla środowiska, ale bardzo często również dla naszego portfela. To właśnie dlatego warto przemyśleć zainwestowanie w ekologiczne formy ogrzewania domu czy mieszkania. Jak najbardziej do tego zachęcamy w trosce o zdrowie nas wszystkich!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *