Jak wybrać zestaw kina domowego?

Wielu z nas marzy o idealnym zestawie kina domowego, jednak przeważnie nie wiemy jak się za to zabrać. Rozwiązań jest mnóstwo, a podstawowych terminów związanych z tym tematem nie sposób pojąć. Żeby wiedzieć, jakie kino domowe będzie dla nas najbardziej odpowiednie trzeba przede wszystkim poznać podstawowe pojęcia, jakie się z tym wiążą. Jeżeli chcesz wiedzieć jak wybrać dobry zestaw kina domowego – jesteś jak najbardziej w dobrym miejscu.

5.1 i 7.1

Często spotykamy się z tym pojęciem, jednak nie do końca jesteśmy świadomi co to tak naprawdę oznacza. Pierwsza cyfra informuje nas tutaj o liczbie pełnozakresowych kanałów audio w naszym systemie. Zatem 5.1 będzie oznaczało 2 przednie kolumny głośnikowe, jeden głośnik kanału centralnego i dwa boczne kolumny głośnikowe. Natomiast 7.1 ma w zestawie dodatkowe dwa tylne głośniki. Druga liczba w tym formacie oznacza ilość głośników obsługujących najniższe częstotliwości, czyli inaczej kanał subwoofer.

Jakie są źródła kina domowego?

Każde kino domowe wymaga swojego źródła, czyli urządzenia z jakiego będzie obsługiwało muzykę lub filmy. Najczęściej jest to odtwarzacz Blu-ray, który zapewnia świetną jakość dźwięku i obrazu wysokiej jakości. Bardzo często wciąż jest wykorzystywany nośnik DVD. Oferuje niższą jakość, ale jest tańszy. Innymi źródłami może być telewizja kablowa lub satelitarna. Ostatnio bardzo popularne stają się strumieniowane widea, które oferują bardzo wysoką jakość w niskiej cenie.

Co odnośnie ekranu?

Tutaj mamy praktycznie wolną rękę. Wybór jest szeroki, a ceny naprawdę różnorodne. Wybierzmy więc przekątną matrycy odpowiadającą naszym standardom i oczekiwaniom. Ważnym jest, aby ekran był wyposażony w HDMI, czyli najbardziej popularny rodzaj złącza, umożliwiający podłączenie źródła dźwięku i obrazu.

W jaki sposób rozstawić głośniki kina domowego?

Odpowiednie rozstawienie głośników ma ogromne znaczenie dla jakości dźwięku i komfortu widza. Zatem istnieje kilka głównych wskazówek dla uzyskania jak najlepszego efektu. Przedni lewy i prawy głośnik powinien być ustawiony po obu stronach ekranu i skierowany pod kątem 45 stopni w kierunku widza. Powinny być one ustawione na tej samej płaszczyźnie i w tej samej odległości od widza. Głośnik centralny musi znajdować się najbliżej ekranu. Najlepszą konfiguracją będzie sytuacja, gdy znajdzie się on na tej samej wysokości (najlepiej na wysokości uszu widza) co głośnik lewy i prawy przedni. Wówczas uzyskasz najlepszy możliwy efekt i będziesz czuł się jak w kinie! Głośniki efektowe umieść na bocznych ścianach, zdecydowanie powyżej poziomu uszu. Głośniki centralne efektowe tylne powinny znajdować się wysoko na tylnej ścianie. Taka konfiguracja da najlepsze dla Ciebie efekty.

Jak widać terminologia związana z kinem domowym nie jest aż tak bardzo skomplikowana. Wybór na rynku jest ogromne, a ceny znacznie się wahają. Wybierz to ci będzie Ci odpowiadało najbardziej i zakup swój zestaw kina domowego już dzisiaj! Stwórz swoje własne kino w domu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *