Klimatyzacja w bloku

W upalne dni podczas lata komfort mieszkania w bloku znacząco spada. Dlatego coraz więcej osób rozważa zakup klimatyzatorów do swoich mieszkań. Jeżeli zastanawiamy się nad taką inwestycją powinniśmy przeanalizować kilka istotnych spraw, które zdecydowanie pozwolą nam wybrać odpowiedni sprzęt.

Klimatyzacja pozwoli nam cieszyć się życiem podczas upalnych dni. Jednak Ci, którzy mieszkają w blokach mają nieco utrudnione zadanie niż Ci, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych.

Instalacja na zewnątrz czy w środku?

Jeżeli chcemy zainstalować klimatyzację, która działać będzie na zewnątrz to musimy wystąpić o zgodę do wspólnoty mieszkaniowej. To właśnie ona udziela nam pozwolenia na umieszczenie instalacji na dachu bądź elewacji budynku. Niestety okazuje się to bardzo problematyczne. Zanim kupimy urządzenie, dowiedzmy się jakie możliwości jego montażu daje spółdzielnia. Musimy sięliczyć z tym, że montaż klimatyzatora nie będzie możliwy na dachu lub elewacji budynku. Czasem problem jest nawet z montażem klimatyzacji na podłodze balkonu. Następnie składamy wniosek do spółdzielni (razem z rysunkiem technicznym) i uzyskać pisemną zgodę. Gdy już taką zgodę otrzymamy to możemy zabierać się do działania.

Najczęściej stosowanymi urządzeniami są te, które posiadają dwie jednostki. Jedną montujemy w środku pomieszczenia, a drugą na zewnątrz. Ta druga musi znajdować się w bezpiecznym miejscu, natomiast ta wewnątrz pomieszczenia może być zamontowana przy podłodze, na suficie czy na ścianie. Obie jednostki ze sobą współpracują za pomocą rurek, dzięki którym ciepłe powietrze jest wypuszczane na zewnątrz.

Jeśli nie udało nam się jednak uzyskać zgody od wspólnoty mieszkaniowej, lub po prostu jest to dla nas zbyt duży wydatek to możemy zdecydować się na zakup klimatyzatora przenośnego. Jest to urządzenie tylko wewnętrzne, które umieszczamy w odpowiednim pokoju. Wydajność takiego urządzenia jest niestety mniejsza niż w przypadku klimatyzatorów, które mają dwie jednostki. Niezbędny do jego pracy jest dostęp do powietrza z zewnątrz poprzez uchylone okno lub drzwi balkonowe. Jest to niezbędne gdy chcemy wyprowadzić gorące powietrze z mieszkania na zewnątrz. Warto pamiętać, że takie klimatyzatory są również głośniejsze. Sprawdzają się jednak one w starszych budynkach, gdzie ciężko będzie o pozwolenie na instalację klimatyzacji stacjonarnej.

Wydajność urządzeń

Nie ważne jaki rodzaj klimatyzacji wybierzemy, musimy ustalić jego moc proporcjonalnie do wielkości naszego mieszkania. Obecnie przyjmuje się, że 1kW wystarczy do schłodzenia 10m2 mieszkania. Musimy dodatkowo wziąć pod uwagę nasłonecznienie mieszkania oraz jego orientacją pod względem stron świata. Ważny jest również odpowiedni serwis urządzeń. Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem https://klima-poznan.pl/serwis-klimatyzacji/

Instalacja klimatyzacji może być problematycznym zadaniem, szczególnie wtedy kiedy nie dostaniemy pozwolenia od wspólnoty mieszkaniowej. Jednak warto zastanowić się nad tą inwestycją, gdyż może ona znacząco podnieść komfort naszego życia. Klimatyzacja nie tylko ratuje nas w lato. Producenci oferują szereg dodatkowych parametrów, które pozwolą nam na komfortowe mieszkanie zimą.

Podsumowując

Jeśli chcemy zamontować taką instalację w swoim mieszkaniu w bloku musimy rozważyć pewne kwestie. Po pierwsze musimy uzyskać pisemną zgodę od wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli taką otrzymamy to możemy zabierać się do działania. Jeżeli jednak nie otrzymamy takiego pisma, to możemy zastanowić się nad wyborem urządzenia przenośnego. Jest ono niestety mniej skuteczne i głośniejsze, jednak podczas upalnych dni, może nam się zdecydowanie przydać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *