Sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie wnętrz

Mieszkasz w małej kawalerce? Masz do dyspozycji niewielkie metraż w swoim mieszkaniu? Jeżeli tak, to warto pomyśleć nad optycznym powiększeniem przestrzeni. Nie da to żadnego funkcjonalnego skutku, lecz poczucie wolnej przestrzeni może skutecznie wpływać na nasze pozytywne samopoczucie. Kto chciałby się bowiem gnieździć w małym mieszkaniu? Będzie to również świetny, wizualny efekt dla Twoich gości, którzy na pewno docenią Twoją aranżację. Poznaj więc sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie wnętrza w swoim domu!

Jak się okazuje, ogromne znacznie ma tutaj kolor. Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, a jego odpowiednie dobranie będzie miało ogromny wpływ na złudzenie optyczne, dzięki czemu poczujesz, że masz więcej przestrzeni do dyspozycji.

Przede wszystkim pomaluj ściany

Niektóre kolory skutecznie zmniejszają optycznie przestrzeń – a inne natomiast ją powiększają. Właśnie dlatego pomaluj ściany i sufit na biało lub pastelowo. Jeżeli to możliwe to podłogę również wybierz jak najbardziej jasną. Nie od dziś wiadomo, że jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń. Jeżeli chcesz uzyskać jeszcze lepszy efekt to sięgnij po błękit. Iluzja optyczna w przypadku jasnych barw sprawia, że ściany wydają się oddalać od siebie. W tym przypadku również pastelowy sufit będzie sprawiał wrażenie, że unosi się nieco wyżej.

Skutecznie można również wydłużać pomieszczenia. Sprawdza się to idealnie na przykład w wąskich korytarzach. W tym celu pomaluj krótszą ścianę an wyraźnie jaśniejszy kolor. Dzięki temu uzyskasz iluzję w której ściana będzie wydawała się być dalej, niż jest w rzeczywistości.

Stosuj pasy

Stosowanie deseni może również mieć wpływ na efekt iluzji, dzięki któremu będziemy w stanie skutecznie zwiększyć optycznie przestrzeń, lub w miarę potrzeby – zmniejszyć. Tutaj najprostszym do zastosowania deseniem są pasy. Pionowe pasy sprawią, że sufit będzie wydawał się niższy, lecz samo pomieszczenie będzie wydawało się szersze niż było. Odwrotnie jest w przypadku poziomych pasów. Skutecznie, optycznie podnoszą one sufit lecz sprawiają, że przestrzeń wydaje się być mniejsza. Warto zaznaczyć, że szerokie pasy bardziej działają na naszą percepcję, aniżeli te wąskie. Znacznie ma też to, jakim kolorem kończy się wzór.

Lustra

Również lustra optycznie powiększają wnętrze. Nadają uczucie, że mamy do dyspozycji znacznie więcej wolnej przestrzeni. Warto je wykorzystywać w salonie, sypialni i oczywiście łazience. Im więcej – tym lepszy efekt uzyskamy. Nie można tutaj oczywiście przesadzać. Dlatego znajdź odpowiedni balans i wykorzystaj tą radę maksymalnie!

Wyrzuć zbędne dodatki

Bardzo często zbieramy w swoim domu rzeczy, których kompletnie nie potrzebujemy i nie używamy. Niepotrzebnie zabierają one wolną przestrzeń, co skutecznie nas przytłacza. Istnieje złota zasada – jeżeli nie używałeś czegoś przez przynajmniej rok – pozbądź się tego. Odwołaj się do tej praktyki, a Twoja przestrzeń na pewno optycznie się zwiększy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *