W jaki sposób pielęgnować podłogę w naszym domu?

Podłoga, niezależnie od jej rodzaju wymaga regularnego czyszczenia. Często brudzi się nam w zastraszającym tempie, co prowadzi do niepotrzebnych nerwów. Zależnie od rodzaju podłogi jaką posiadamy, istnieją konkretne sposoby i porady – jak skutecznie pielęgnować podłogę w naszym domu. Pozwoli to na uzyskanie pięknego efektu estetycznego, jak i zdecydowanie zwiększy żywotność naszej podłogi. Wszystkiego dowiesz się właśnie z tego artykułu!

Drewniana podłoga lakierowana

Podłogi lakierowane są niezwykle świetnym rozwiązaniem w tym zakresie. Dodatkowy lakier tworzy na posadzce swojego rodzaju osłonę, która chronią ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem czasu. Jest niezwykle odporna na zabrudzenia, a jej mycie jest bardzo proste i szybkie. Jeżeli chodzi o wykończenie lakieru to mamy tutaj mnóstwo opcji do wyboru. Lakierowanie może być bowiem matowe, półmatowe, satynowe czy wykończone połyskiem lub półpołyskiem.

W skutecznym dbaniu o swoją podłogę należy się bać przede wszystkim piasku. Jest on największym wrogiem posadzki, gdyż działa jak papier ścierny – rysuje i uszkadza wierzchnią warstwę wykończenia. Dlatego piasek należ na bieżąco usuwać z podłogi, co powinno być dla nas podstawową czynnością. Warto tutaj zainwestować w wycieraczkę lub chodnik, na którym zostawimy wszelki brud z butów. W przypadku znaczniej trudniejszych zanieczyszczeń do usunięcia – warto użyć specjalnych środków do pielęgnacji drewna, najlepiej na bazie żywic akrylowych. Minusem podłóg lakierowanych jest jej niska odporność na ścieranie. Właśnie dlatego, przynajmniej raz w miesiącu pastuj swoją podłogę. Wzmocni ona powłokę lakieru i dodatkowe będzie ją pielęgnowała. Raz na kilka lat warto również poddać podłogę cyklinowaniu. Jest to szlifowanie parkietu specjalną maszyną, co usuwa zniszczoną warstwę i nadaje podłodze nowe życie.  Raz na kilka lat należy ponownie zalakierować podłogę. Warto ją powtórzyć zaraz po cyklinowaniu.

Podłogi drewniane olejowane

Podłoga olejowana jest znaczniej mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż ta lakierowana. Jest jednak zdecydowanie bardziej naturalna pod względem wyglądu i przede wszystkim mniej śliska.  Naturalność takiego rozwiązanie skutecznie przyciąga swoich wielbicieli. Jednak trzeba pamiętać o podstawowych zasadach jej pielęgnacji, aby skutecznie przedłużyć żywotność takiej podłogi. Przede wszystkim tutaj również pamiętaj o bieżącym usuwaniu wody i piasku, gdyż jest on zabójczy dla naszych podłóg. Możesz również cyklicznie nanosić warstwę specjalnego środka zabezpieczającego, który będzie chronił i pielęgnował naszą podłogę olejową. Poza tym, jeżeli chcesz skutecznie dbać o jakość swojej drewnianej podłogi to koniecznie podklej nogi mebli grubym filcem. Dzięki temu nie będą powstawały ślady na podłodze spowodowane ciężkimi meblami.

Odpowiednia pielęgnacja naszej podłogi w domu to gwarancja jej długiej żywotności i świetności. Jeżeli chcesz cieszyć się piękną podłogą – koniecznie regularnie o nią dbaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *